Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik firması!

Ev Temizliğinde Deterjan Seçimi

Anasayfa / Ev Temizliğinde Deterjan Seçimi

Ev Temizliğinde Deterjan Seçimi

Ev Temizliğinde Deterjan Seçimi

Ev temizliği yapacak olan kişilerin deterjan seçimlerinde de dikkat etmeleri gerekmektedir. Ev temizliğinde deterjan seçimi çok önemli bir konudur. Bu deterjan seçimi sırasında özellikle malzemelerin insan sağlına etkilerinin ve özellikle yer silme işlemlerinde de verilen zararın yarardan daha fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Ev temizliği yaparken dikkat edilecek en önemli konu işte bu nedenlerden dolayı malzeme seçimleridir. Malzemeleri seçerken hangi malzemenin daha fazla kimyasal madde içerip içermediğini ve bu kimyasalların insan sağlığına etkilerinin iyi araştırılması lazım.

Örneğin ev temizliğinde deterjan seçimi yapılırken tuz ruhu, çamaşır suyu gibi maddeler kullanılabiliyor. Özellikle tuz ruhunun hava yolu ile teneffüs edilmesi çok zararlıdır. Akciğerlerde uzun süreli teneffüs edilmesi sonucunda kalıcı etkiler bırakabilir, solunum sıkıntılarına yol açabilir ve özellikle kısa süreli bayılma gibi tehlikeleri de bulunmaktadır. Bu nedenle deterjan seçimlerinde öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bireyin kendi sağlıdır. Daha saf, daha kimyasal olayların az bulunduğu deterjanların seçimi her açıdan daha fazla olacaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi temizlenecek yere uygun deterjan kullanılmasıdır. Örneğin bulaşık yıkarken yer temizleyicisinin deterjan olarak kullanılması son derece sakıncalıdır. Evde eksik bulunsa bile mutlaka saf suyla yıkanmalıdır ya da bulaşık deterjanı haricinde ekstra bir deterjan bu yıkamalarda kullanılmamalıdır.

Ev temizliği yaparken deterjan seçimi durumunda tabi ki ekonomik olması da çok önemlidir. Aslında bu durum deneme yanılma yoluyla daha çok meydana çıkmaktadır. Bazı çok iyi markalar genelde tavsiye edilse de bu markaların iyi olmadığı, bu deterjan malzemelerinin tam olarak lekelere işlemediği ve istenilen temizliği vermediği görülebilir. Ters bir şekilde hiç tercih edilmeyen ya da bilinmeyen bazı markaların kireç çözücüleri, banyo temizlik deterjanları ya da buna benzer ürünleri de lekelerde daha olumlu bir sonuç verebiliyor. Bu nedenle marka tabi ki hijyen ve sağlık açısından önemli ancak markaya bakılırken bir de bu yönden düşünülmelidir. En pahala deterjan en iyi deterjandır diye bir şey kesinlikle yoktur. Ev temizliğinde deterjan seçimi gerçekleştirilirken bizzat bu noktaya da özen gösterilmelidir.